به وب سایت پیشگامان پیچ پارس ، تولید کننده انواع پیچ و مهره خوش آمدید

تماس :  (۱۰ خط ویژه)  ۵۵۴۲۴۲۲۰-۰۲۱

درباره پیچ و مهره بیشتر بدانیم

درباره پیچ و مهره بیشتر بدانیم
تعريف پيچ : درباره شکل ظاهری پیچ باید بگوییم که شکل استوانه اي دارد و شيارهاي مارپيچ به دور آن پیچیده شده است. طراحي این شيارها در پيچ به گونه ای است که براي بريدن مواد نرم تر و سخت تر فرق دارد، شيارها اغلب به صورت مثلث، مربع، ذوزنقه و نيم دايره روي سطح جانبي بدنه ايجاد مي شود. در هر صنعتی بنا به نوع نیاز خود از هر یک از انواع پیچ ها استفاده میکند و حتی خرید پیچ و مهره را میتوانند به صورت اینترنتی و خرید آنلاین هم انجام دهند. 

چهار مشخصه برای شناخت بهتر پیچ ها وجود دارد.

قطر پیچ
طول پيچ
نوع كله پيچ
نوع دنده و گام پيچ فاصله قله دو نخ رزوه كنار هم
استاندارد مقاومتي موجود در پيچ ها
رده‌ي مقاومتي در پيچ‌ها بر اساس استاندارد DIN با اعداد ۸/۸، ۱۰/۹ و ۱۲/۹تعريف شده است .

پر استفاده ترین کاربرد پیچ در نگهداری اشیا و متصل کردن قطعات می باشد. از قسمت زیر سر پیچ تا نوک پیچ، پای پیچ نامیده می شود كه كل يا بخشي از آن رزوه شده است و فاصله ميان هر شيار با شيار ديگر گام پيچ نامیده می شود.

پيچ هاي قدرت كه گاهي محرك هاي خطي يا پيچ هاي انتقال نيز ناميده مي شوند، براي تبديل حركت دوراني مهره يا پيچ به حركت خطي نسبتا آهسته در امتداد محور پيچ به كار مي روند. هدف بسياري از آن ها اخذ مزيت مكانيكي بيشتر است، مانند جك ها و پرس ها و هدف برخي حصول به جا به جايي دقيق حركت محوري است.

انواع جنس در پيچ
در ساخت پیچ از فلز، چوب و پلاستیک استفاده میشود. در این میان پر استفاده ترین مواد در تولید پیچ و مهره و واشر، فولاد است که در فولاد نیز از دو دسته کم کربن و کربن متوسط استفاده می شود. ولي استفاده كردن از فولادهاي با كربن بالا، فولاد زنگ نزن مس، برنج نيز بیشتر است.

نوع و مواد مورد استفاده در تولید پیچ و مهره مهمترین نکته ای است که باید به آن توجه شود. مواد مصرفی همانطور که در کیفیت پیچ تاثیر زیادی دارد در قیمت تمام شده برای مصرف کننده نیز تاثیر دارد. مفتول فولادي كه در توليد پيچ و پرچ و مهره ها استفاده ميشود بايد قابليت و فرم پذيري سرد را داشته باشد. اين نوع فولادها معمولا از فولاد ساختماني و معمولی قیمت بالاتری دارد و دليل آن اين است كه در فولاد هاي با قابليت CHQ سعي شده تا وجود حباب های هوا به حداقل خود برسد و سطح و مقطع مفتول به صورت يكنواخت تر و همگن تر باشد تا در هنگام توليد سطح قطعات توليدي ترك نخورد.

انواع پيچ ها از نظر کاربرد :
پيچ ها در صنعت به دو صورت مورد استفاده قرار مي گيرند.

1- پيچ هاي محكم كننده : اين پيچ ها به منظور وصل كردن دو چند قطعه مختلف به يكديگر به كار ميروند كه معمولا فرم دندانه ي آن مثلثي است.

2– پيچ انتقال حركت : اين پيچ ها شامل انواع پيچ ها و حلزون هايي است كه جهت انتقال حركت يا تبديل حركت دوراني به حركت مستقيم الخط و يا تغییر سرعت مورد استفاده قرار میگیرد. فرم مقطع پيچ هاي انتقال حركت اغلب ذوزنقه اي يا مربع هاي مي باشد. هدایت سوپرت ماشین ومیز صفحه تراش و فرز از دیگر موارد استفاده این نوع پیچ است.

استاندارد سيستم پيچ
برای استاندارد کردن سیستم پیچ ها از دو روش استفاده شده است:

۱- سيستم DIN که همان فرم صنعتي آلمان است

۲- سيستم ISO که همان سازمان استاندارد بين المللي است.

استفاده از روش استاندارد DIN تا سال ۱۹۶۰ متداول بود و هم اكنون سيستم ISO در تولید اتصالات جايگزين آن شده است. یکی از بزرگترین عیب هایی که در سیستم DIN .وجود داشت و باعث کنار گذاشتن این روش شد این بود که سر دندانه ها تيز تولید می شد و پيچ ها را با سرعت زیادی خراب میکرد.

جهت گردش دندانه پيچ :
دندانه در پیچ ها به دو دسته تقسیم میشوند اگر حرکت به طرف راست باشد پیچ راست گرد و اگر برعکس باشد به آن پیچ چپ گرد گفته می شود. برای تشخیص آن کافی است که به آن به صورت عمود نگاه كنيم . در صنعت موارد استفاده پيچ هاي راست گرد بيشتر از چپ گرد است . پيچ هاي چپ گرد در اتصال لوله هايي كه براي گازهای قابل اشتعال مورد استفاده قرار مي گيرد .

اتصالات بيچ شده به صورت اينكه چگونه بار اعمالي را انتقال مي دهند دسته بندي مي شوند .اگر بار به صورت موازي با محور پيچ ها وارد شود . اتصال با نام اتصال كششي شناخته مي شود. هنگامي كه بار وارده بر اتصال به صورت عمود بر محور پيچ ها باشد اتصال به نام اتصال برشي ناميده مي شود.

در دسته ای که اتصال برشي انجام می شود پيچ ها توانایی آن را دارند که به صورت بين برشي بارهاي اعمالي را انتقال دهند و يا اينكه پيچ هاي سفت شده تا يك اتصال اصطكاكي را به وجود آورند.

یکی دیگر از حالت ها هم حالت مركب است که می تواند وجود داشته باشد . كه درآن بار به صورت حالت مركبي از دو حالت انتقال پيدا كند. از لغزش در اتصالات اصطكاكي توسط نيروي فشاري بين اجزا جلوگيري مي شود كه اين نيروي فشاري با كشش پيچ حاصل مي شود . اين نيروي اصطكاكي كه باعث نگهداري اتصال مي شود به چند عامل مهم بستگي دارد كه در اين ميان نيروي پيچ بار پيچ و مقاومت لغزشي سطوح اعضاي اتصال دو عامل مهم تر است .

واحد تولیدی پیشگامان پیچ پارس با بيش از 10 سال تجربه در زمينه طراحي، تامین ، فروش و تولید انواع پیچ و مهره در صنایع نفــت، گاز و پتروشيمي، آب و فاضلاب، ساختمان و عمران، خودرو سازی، معادن و فلزات، برق و الکترونیک فعالیت نموده و با بكارگيـــري دانش فنـي روز، هماهنگ با آخرين دستـاوردها موفق گرديـده به عنـوان یکی از تامین کنندگان مطرح ايراني شناخته شود. هچنین این شرکت در كليـه سطـوح سازمـاني خود موفق گرديده با ایجاد ارتباط با مدیران صنایع نقش بسزایی درخود کفایی میهن عزیزمان ایفا نماید.

 

تلفن: 02155424220 (10 خط ويژه )

انتقادات و پیشنهادها: 02155405389

ایمیل: info[at]pppars.com

آدرس: تهران - میدان قزوین - ابتدای خیابان

قزوین پاساژ فرجی - طبقه دوم پلاک 104

Telegram     

تمامی حقوق سایت متعلق به شرکت پیشگامان پیچ پارس می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است | طراحی سایت و سئو : مستر وب