به وب سایت پیشگامان پیچ پارس ، تولید کننده انواع پیچ و مهره خوش آمدید

تماس :  (۱۰ خط ویژه)  ۵۵۴۲۴۲۲۰-۰۲۱

مقدمه ای برعملیات حرارتی فولادها

 

 

 اهداف عملیات حرارتی فولادها

فولادها در موارد کمی فقط از طریق ریخته گری یا توسط تغییر شکل گرم و یا سرد به ریز ساختار نهایی خود میرسند. فولادها اغلب تحت یک عملیات حرارتی نیز قرار میگیرند. عملیات حرارتی یکی از آخرین مراحل کاری در فرآیند تولید قطعات و ابزارها است . از این رو معمولاً محصولات نیمه آماده و قطعات آماده تحت عملیات حرارتی قرار می گیرند.

 

با انجام عملیات حرارتی میتوان خواص مواد فلزی را بطور وسیع تا آن اندازه تغییر داد تا قطعه عملیات حرارتی شده بتواند عملکرد بعدی خود را بطور بهینه انجام دهد.وظایف محول شده به یک قطعه می تواند با انجام یک عملیات حرارتی در مدت زمان بیشتر و به نحوی بهتر انجام گیرد.و بالاخره حتی بعضی از قطعات مانند ابزارها تازه بعد از انجام یک عملیات حرارتی (سختکاری) قابل مصرف خواهند بود.

حتی در پروسه طراحی یک قطعه بایستی به لحاظ فرم قطعه و انتخاب ماده ، عملیات حرارتی بعدی آن را هم در نظر گرفت . تنها با شناخت کافی از امکاناتی که عملیات حرارتی عرضه میکند میتوان مواد را بطور بهینه انتخاب کرده و قطعه را با توجه به عملکرد ، جنس ماده و عملیات حرارتی طراحی نمود . در این حال شناخت عمیق از روشهای ممکن عملیات حرارتی و محدوده های کاربردی آنها ، ماده مناسب برای یک پروسه معین و نیز فرآیندهایی که در یک ماده رخ میدهند از ضروریات است .

عملیات حرارتی    طبق DIN EN 10 052 عبارتست از فرآیندهایی ( و یا ترکیبی از چندین فرآیند) که در آنها قطعات و محصولات نیمه آماده تحت یک سلسله وقایع دما-زمان قرار میگیرند تا موجب تغییر در ریز ساختار آنها و/ یا در خواص آنها گردد. در برخی از فرآیندها در طی عملیات حرارتی علاوه بر این ترکیب شیمیایی ماده هم تغییر میکند.

 

دسته بندی فرآیندهای عملیات حرارتی

با انجام یک عملیات حرارتی میتوان خواص فولادها را تا حد وسیعی تغییر داد.

 

 

اهداف در انجام عملیات حرارتی فولادها

 

پیچ, مهره

 

امروزه تعداد زیاد و متعددی از فرآیندهای عملیات حرارتی کاربرد دارند .فرآیندهای عملیات حرارتی را میتوان از جنبه های گوناگون دسته بندی نمود. 

امکان دسته بندی فرآیندهای عملیات حرارتی را با توجه به اهداف دنبال شده نشان میدهد.در این دسته بندی سه گروه اصلی متمایز هستند ، که به نوبه خود به فرآیندهای مشخص تقسیم میشوند. این گروههای اصلی عبارتند از :

v     سختکاری  (سختکاری عمقی و روشهای سخت کردن سطح خارجی).

v     بهسازی ( کوئینچ-تمپر)،آستمپر کردن و پرلیتی کردن.

از گروههای دیگر این دسته بندی میتوان از سختکاری رسوبی (آنیل انحلالی + پیرسازی) و نیز از عملیات ترمومکانیکی نام برد.

 

اصول اساسی یک عملیات حرارتی

در فرآیندهای عملیات حرارتی از اصول معین فیزیکی در مواد بطور هدفمند استفاده میشود . از جمله میتوان مثلاً از دیفوزیون در فلزات ، تبلور مجدد (تشکیل مجدد دانه ها ) و رشد دانه ها ، وابستگی بعضی از مقادیر مشخصه مواد به دما و نیز چگونگی حلالیت اتمهای بیگانه و قبل از همه دگرگونیهای شبکه و در نتیجه در همین رابطه حلالیت متفاوت برای اتمهای بیگانه را نام برد.برای آغاز و یا همچنین اجرای کامل این فرآیندها در ماده ، دادن و یا گرفتن یک مقدار معین گرما ضروری است .غالباً مدت زمانی هم که در آن این مقدار گرما داده و یا گرفته میشود و همچنین مدت زمان نگهداشتن در یک دمای معین نیز نقش تعیین کننده ایفا میکند.

 

انجام عملیات بر روی یک فولاد و یا بطور کلی بر روی یک ماده فلزی از طریق گرما معمولاً شامل سه مرحله است:

1-      گرم کردن تا یک دمای معین (بر حسب روشهای عملیات حرارتی و یا همچنین در فولادها بویژه بر حسب مقدار کربن و نیز حضور عناصر همراه فولاد و عناصر آلیاژی).

این دما را بعنوان مثال دمای بازپخت (درآنیل کردن)و یا دمای سخت کردن (در سختکاری و یا در بهسازی) مینامند.

2-     نگه داشتن دما برای یک مدت زمان معین (بر حسب روشهای عملیات حرارتی و نیز با توجه به ابعاد قطعه).

3-     سرد کردن با یک سرعت معین (با توجه به روشهای عملیات حرارتی).

در عملیات حرارتی دماها فقط تا آن حد بالا هستند که باعث ذوب نشوند. بنابراین دراین فرآیندها از دگرگونیها در حالت جامد استفاده میشود. غالباً چندین فرآیندعملیات حرارتی پشت سر هم بکار میروند.

مستقل از هر فرآیند عملیات حرارتی ، ابتدا ماده بطور آهسته تا دمای بازپخت و یا دمای سختکاری گرم میشود، محدوده زمانی از شروع گرم کردن تا رسیدن به دمای بازپخت یا دمای سختکاری در سطح خارجی قطعه را مدت زمان گرمادهی سطحی مینامند، مدتی که پس از آن سپری میشود، یعنی مدت زمان نگهداشتن تابعی از فرآیندعملیات حرارتی است.

در بعضی از فرآیندها ، مثلاً در نرمالیزه کردن فولادها و یا در سختکاری بلافاصله بعد از رسیدن به دمای باز پخت و یا سختکاری (در درون قطعه) سرد میشود. در دیگر فرآیندهای عملیات حرارتی ، مثلاً در آنیل نرم فولادها ممکن است مدت زمان نگهداشتن تا 100 ساعت هم باشد . سرد کردن ممکن است با سرعتهای متفاوت انجام گیرد. مثلاً سرد کردن در کلیه فرآیندهای بازپخت معمولاً بطور آهسته است (مثلاً در کوره )، در حالی که قطعات در سختکاری و بهسازی بایستی اکثراً به سرعت سرد شوند(کوئنچ شوند).

 

 

دسته بندی روشهای عملیات حرارتی با توجه به اهداف دنبال شده

پیچ, مهره

 

1)      سختکاری عمقی یعنی آنکه پروسه سختکاری در کل سطح مقطع قطعه رخ دهد.

2)      به آستمپر کردن در گذشته بهسازی مرحله میانی هم گفته میشد.

3)      آنیل نوع 1 بدان معنی است که فرآیند آنیل (باز پخت) مستقل از جنس ماده است، یعنی آنکه میتوان آن را در شرایط مناسب بطور کلی برای بسیاری از فلزات و آلیاژ فلزات بکار برد.

4)      آنیل نوع 2 بدان معنی است که در فرآیند آنیل (باز پخت) از خاصیت کاملاً معینی از یک فلز و یا یک آلیاژ استفاده میشودو در نتیجه تابع جنس ماده است.

 

 

واحد تولیدی پیشگامان پیچ پارس با بيش از 10 سال تجربه در زمينه طراحي، تامین ، فروش و تولید انواع پیچ و مهره در صنایع نفــت، گاز و پتروشيمي، آب و فاضلاب، ساختمان و عمران، خودرو سازی، معادن و فلزات، برق و الکترونیک فعالیت نموده و با بكارگيـــري دانش فنـي روز، هماهنگ با آخرين دستـاوردها موفق گرديـده به عنـوان یکی از تامین کنندگان مطرح ايراني شناخته شود. هچنین این شرکت در كليـه سطـوح سازمـاني خود موفق گرديده با ایجاد ارتباط با مدیران صنایع نقش بسزایی درخود کفایی میهن عزیزمان ایفا نماید.

 

تلفن: 02155424220 (10 خط ويژه )

انتقادات و پیشنهادها: 02155405389

ایمیل: info[at]pppars.com

آدرس: تهران - میدان قزوین - ابتدای خیابان

قزوین پاساژ فرجی - طبقه دوم پلاک 104

Telegram     

تمامی حقوق سایت متعلق به شرکت پیشگامان پیچ پارس می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است | طراحی سایت و سئو : مستر وب